Hrajeme si v pohádkovém světě zámeckého parku ve Vlašimi!

Hra se dá hrát pouze v parku ve Vlašimi.

Hru spustíte v parku načtením QR kódu
na kterémkoli ze 14 zastavení hry.
HRA V PARKU

Pohádkový příběh parku

příběh-Pampeliska_fontanaFontána Pampeliška

Než vejdeme do vlašimského parku mineme nádhernou fontánu ve tvaru pampelišky. Pro návštěvníky je to jen krásná fontána, ale zvířecí obyvatelé vědí, že to je královna Pampeliška a je královnou všech pampelišek v parku. Jakmile začne její koruna zpívat a třpytit se v slunci jako duha, všechny pampelišky ví, že začal jejich čas a mohou naplno kvést a vonět.

příběh-Jezek_Kuba_spiciJežek Kuba

Na veliké louce u zámku roste několik stromů – lípa, kaštany a jalovec. A také tady žije ve svém domě ježek Kuba a má tu tuze důležitou úlohu, v noci uklízí spadané listí na všech loukách co jich v parku je. Má moc práce a běhá sem a tam. Na svých cestách potká mnoho zvířátek, ptáků, motýlů i mravenců a s každým si popovídá a tak také o všem ví.

příběh-Strom_Deda_VsevedaStrom Děda Vševěda

Na další louce, kterou Kuba také uklízí, stojí starý strom, poslední ze čtyř kamarádů, co byly vysazeni zároveň. Svorně žily vedle sebe a za nocí si tiše ševelily, co se kde stalo a předávaly to dál, hlouběji do parku. Ale nyní už zbyl jen Děda Vševěda a smutně vzpomíná na krásné časy, kdy on i jeho kamarádi byly statní junáci. I on sám je už poznamenaný zubem času, ale stále věří, že za rok se zase zazelená.

příběh-Stary_hradStarý hrad

Stojí tak trochu stranou, schovaný na vrcholku skály nad řekou Blanicí a do dálky svítí svou bílou věží a arkýřem z růžového kamene. Tento hrad se pyšnil za časů pana knížete velkou tajemnou komnatou. Tato komnata se pomocí tajného zařízení dokázala schovat pod podlahu a to se návštěvníci divili, kam se poděla. A pana knížete ten údiv velmi těšil a jen se pod vousy usmíval. Vypráví se, že ten, kdo má čisté srdce a chrání přírodu, se může přes pevnou mříž do té komnaty dostat.

příběh-Vydrik_VildaVydří rodinka

Parkem protéká řeka a tu si za svůj domov vybrala rodinka vyder. Jmenují se Fouskovi a žijí si pěkně pod břehem na klidném a tichém místě. Nejmladším členem rodiny je kluk Vilda a jeho největším kamarádem je soused ledňáček. Fouskovi jsou dobří a rozvážní hospodáři, kteří si řeku a Vydří stezku dobře chrání.

příběh-Ptaci-zastaveniPtáci

Ptáků je v parku ohromné množství, stále vyzpěvuji, krmí svá mláďata, létají sem a tam za potravou a vidí vše, co se v parku děje. A že jim na jejich domově moc záleží, často se setkávají s panem správcem Petrem v ptačím kruhu, kde mu každou neplechu hned nahlásí. Ten už se o vše postará a je zase klid. A pan správce je velmi vděčný své „Ptačí policii“.

příběh-MravenisteMravenci

To jistě víte, jak jsou mravenci v přírodě důležití. Jsou velmi pracovití, přinesou, odnesou, postaví, zajistí vše, co je potřeba. Mají svoji královnu a jejím hlavním pomocníkem je mravenec Milan. Ten má svoji mravenčí kancelář, mluví lidskou řečí, je moudrý a ostatní mravenci ho respektují.

příběh-Obr_SamsonObr Samson

Na stráni, na levém břehu řeky, spí svůj věčný sen silák Samson. Vypráví se, že pro svou sílu dostal práci čistit les od spadlých stromů. Každý den mu sem nosila oběd jeho žena Dalila. Ale běda, moc vařit neuměla a jednou mu zase přinesla úplně tvrdé knedlíky. Samson se rozzlobil, že se zase po těžké práci ani nenají a začal po ní ty tvrdé knedlíky házet. Ale to neměl dělat, mocné a tajemné síly ho za to proměnily v sochu. A tak tam zůstal stát s rukou nad hlavou a stojí tak už věky.

příběh-Lucni_altanLuční altán

Stojí uprostřed louky a každý večer před západem slunce se zde setkávají brouci a zvířátka z celé louky u řeky a povídají si veselé příběhy pro hezké usínání. I ježek Kuba se tady večer zastaví a poslouchá jejich vyprávění.

příběh-Cinsky_pavilonČínský pavilon

Romantická stavba, vymalovaná čínskými znaky, cizokrajnými rostlinami, ptáky a zvířaty. Každé ráno, za ranního rozbřesku, se rozezní zvonky na pavilonu a ze svých úkrytů vyběhnou lesní víly a tančí v kouzelné zvonkohře. Když budete mít štěstí a zaposloucháte se, uslyšíte zvonkohru i Vy.

příběh-Benatska_studankaBenátská studánka

Tato studánka je záhada sama. Na první pohled je to obyčejná studánka, ale vypráví se, že kryje tajný východ z podzemní chodby, která začíná ve vlašimském zámku. A někde uprostřed chodby je prý i malé jezírko s léčivou vodou a to hlídá kouzelná žába Kvakule.

příběh-Prvni_vidlickaZámek a první vidlička

Na vlašimském zámku bydlela kněžna Johanka. Ta měla dvě děti - Evičku a Tomíka. Ty měly vždy po každém jídle tak umaštěné ručičky, že jednou už došla trpělivost chůvy Haničky a ta rozdala všem vidličky! Kde je vzala? Nevíme. Ale od té doby už se ví, že vidličkou se jídlo jí!

příběh-Lev_FintilLev Fintil

Když přijdete před zámek, na nádvoří se vchází mřížovou branou. Ta má po stranách dva sloupy a na každém z nich sedí lev. Na pravé straně sedí lev zvaný Fintil. Jmenuje se tak proto, že se svého času neustále vzhlížel v zrcadle a načesával si svoji hřívu. Jednoho dne už se na to nemohl hodný správce Petr déle koukat a Fintila zaklel jako pomocníka Zubatého lva. Ten je teď navěky zakletý a musí se od té doby před vstupem na nádvoří zámku hezky usmívat na každého poutníka, který jde okolo.

příběh-Vlasimska_branaVlašimská brána

Je to jedna ze tří důležitých vstupních bran do zámeckého parku. Je široce rozkročena s velkým průjezdem, kterým dříve projel i kočár s koňmi. V horní komůrce je prý občas vidět silueta rytíře Hynka, který dává pozor na svůj zámek a park před zlými lidmi.

ZPĚT